Trendy wnętrzarskie 2021, czyli aranżacja przestrzeni w czasach pandemii

25-01-2021

Rok 2020 upłynął pod znakiem pandemii, która całkowicie przewartościowała nasze potrzeby i wymusiła na wszystkich zmianę trybu życia. Lęk przed chorobą i wprowadzone obostrzenia sprawiły, że więcej czasu niż wcześniej spędzaliśmy we własnych domach, pracę w biurze zamieniliśmy na „home office”, a nauka, koncerty czy spotkania z przyjaciółmi odbywały się przede wszystkim w formie online. Jak konieczność przebywania w izolacji i spędzania niemal całej doby w czterech ścianach przełożyła się na kwestię aranżacji wnętrz? Z jednej strony poczuliśmy potrzebę dostosowania domu do nowej sytuacji, z drugiej - do zorganizowania w nim namiastki „starego świata”. Opierając się na takich podstawach można zatem śmiało stwierdzić, że najgorętszym trendem wnętrzarskim w 2021 roku będzie multifunkcjonalność, a towarzyszyć jej będzie powrót do natury i eko-design.

Trendy wnętrzarskie na rok 2021 – dom nie tylko do mieszkania

Przez lata przyzwyczailiśmy się do myśli, że dom jest przede wszystkim miejscem odpoczynku i relaksu po pracy, a także przestrzenią życia rodzinnego. Obecna sytuacja na świecie zmusiła nas do zmiany perspektywy i spojrzenia na własne mieszkanie również jak na biuro, restaurację, centrum rozrywki i siłownię. Wnioski zwykle nie były optymistyczne, ponieważ okazało się, że większość domów nie jest dostosowana do jednoczesnego pełnienia wielu funkcji. Kuchnia jest zbyt mała na codzienne przygotowywanie posiłków dla całej rodziny, brakuje spokojnego, wygodnego miejsca do pracy lub nauki, a taras czy balkon nie oferują nic poza przestrzenią do przechowywania rowerów czy innych sprzętów. Tegoroczne inspiracje aranżacyjne skupiają się zatem na multifunkcjonalności i próbie pogodzenia w jednym wnętrzu różnych życiowych potrzeb. W dużych domach i apartamentach oznacza to odejście od wielkich, otwartych przestrzeni i wydzielenie osobnych stref do pracy, relaksu i rozrywki. W małych – postawienie na modułowość i dobrej jakości meble z naturalnych materiałów, jak na przykład dębowy stół do jadalni, pełniący w ciągu dnia rolę pracowni czy też biurko ukryte w szafie lub rozkładany blat zawieszony na ścianie. Aranżując wnętrza w 2021 roku skupimy się również na ich akustyce, aby domownicy nie przeszkadzali sobie podczas „home office” czy spotkań i szkoleń online. W tej kwestii sprawdzić się mogą dobrze zaizolowane okna, szczelne drzwi wewnętrzne, podłogi winylowe i korkowe, a także grube dywany i miękkie tkaniny.

Modne wnętrza, czyli urządzone w zgodzie z naturą

Dostosowanie domowych wnętrz do nowego trybu życia to jeden z trendów wnętrzarskich, które bez wątpienia będą dominować w rozpoczętym właśnie roku. Doskonale wiemy jednak, że funkcjonalność to nie wszystko, aby dobrze czuć się we własnym domu. Szczególnie, gdy spędzamy w nim niemal całą dobę, bez możliwości wyjścia na zewnątrz, skorzystania z miejskich rozrywek czy nawet spaceru i odetchnięcia świeżym powietrzem. Co zatem zrobić w takiej sytuacji? Projektanci wnętrz są w tej kwestii zgodni - zaprosić naturę do swojego mieszkania i urządzić je w duchu eko-designu. W 2021 roku renesans swojej popularności przechodzić będą zatem naturalne materiały, motywy roślinne i kolory ziemi. Drewniane schody, podłogi z litego drewna, tapety w kwiaty i egzotyczne liście, a do tego wiklinowe meble, lniane zasłony i grubo tkane dywany staną się obowiązkowymi elementami wyposażenia wnętrz. Rośliny doniczkowe, zielone ściany i ogrody wertykalne pojawią się natomiast nie tylko w salonie, ale również w korytarzu, kuchni i łazience. Tego typu ozdoby będą znakomicie współgrały z najmodniejszymi kolorami roku, wśród których znalazły się zielenie, szarości, żółcie, brązy i odcienie niebieskiego. Co istotne, czerpiąc z nurtu zwanego biofilią, skupimy się nie tylko na dekoracji wnętrz, ale również na aranżacji balkonów, tarasów i dachów, tworząc na nich własne oazy zieleni. Podczas ich urządzania łączyć będziemy naturalne materiały z funkcjonalnymi rozwiązaniami w postaci nowoczesnej deski kompozytowej w modnych kolorach ziemi czy też praktycznych zadaszeń tarasowych, pozwalających na zdalną pracę wśród zieleni nawet w bardzo słoneczny dzień.

Trendy we wnętrzach – jakość na pierwszym miejscu

Aspektem, którego nie można pominąć w kontekście trendów wnętrzarskich 2021 jest skupienie się na jakości poszczególnych elementów wyposażenia domu, a także perfekcyjnym wykończeniu całej przestrzeni. Miniony rok, konieczność izolacji i ciągłego przebywania w czterech ścianach sprawiły, że zaczęliśmy zauważać wszelkie niedoskonałości aranżacyjne, jak na przykład odbiegającą od ideału powierzchnię paneli podłogowych, wypaczone deski tarasowe czy krzywo zamontowane listwy przypodłogowe. Można zatem z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że urządzając w najbliższym czasie własne „M” wielu z nas zrezygnuje z mniej trwałych materiałów na rzecz produktów premium, a do tego zdecyduje się na montaż podłóg, drzwi czy sztukaterii przez profesjonalne ekipy. Zwrócimy też baczniejszą uwagę na kwestie związane z ekologią i komfortem użytkowania przestrzeni, wybierając surowce biodegradowalne, nieszkodliwe dla środowiska i przyjazne dla domowników, jak naturalne schody drewniane czy niskoemisyjne, bezzapachowe podłogi. W końcu dom ma być naszą oazą spokoju, komfortu i bezpieczeństwa w dzisiejszym, całkowicie nieprzewidywalnym świecie.

Podsumujmy zatem, co naszym zdaniem będzie modne w aranżacji wnętrz w roku 2021:

 • Wielofunkcyjność przestrzeni, czyli dom, praca i centrum rozrywki w jednym
  • modułowe meble
  • plan zamknięty zamiast otwartych przestrzeni
  • dbałość o akustykę we wnętrzach
 • Eko-design, czyli powrót do natury
  • naturalne materiały we wnętrzach: drewno, wiklina, korek, len, bawełna
  • zieleń w każdym pomieszczeniu: rośliny doniczkowe, zielone ściany, ogrody wertykalne
  • kolory ziemi, zielenie, szarości i żółcie
  • motywy roślinne i kwiatowe na ścianach i akcesoriach
 • Koncentracja na jakości i bezpieczeństwie:
  • wysokiej jakości materiały zamiast ich substytutów
  • docenienie roli profesjonalnego montażu
  • materiały wykończeniowe przyjazne środowisku i domownikom
Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię