Renowacja drewnianego tarasu

02.03.2020
złożone przez
slider

Jeśli mamy w swoim domu drewniany taras, musimy pamiętać, że wymaga on regularnej konserwacji. W przeciwnym wypadku drewniane elementy będą ulegały stopniowemu zniszczeniu, co niekorzystnie wpłynie na ich wygląd. Natomiast aby zaniedbany taras odzyskał swój dawny blask i naturalne piękno, wymaga przeprowadzenia odpowiedniej renowacji. W utrzymaniu drewnianych powierzchni w dobrym stanie niezbędne będzie regularne czyszczenie i impregnacja tarasu. Zaniedbanie tych zabiegów już po 2-3 latach prowadzi do szarzenia i niszczenia drewna pod wpływem czynników atmosferycznych, a odnowienie tarasu będzie się wtedy wiązało z wykonaniem kosztownych i czasochłonnych prac. Sprawdź zatem, na czym powinna opierać się renowacja drewnianego tarasu.

Czyszczenie ręczne jako renowacja drewnianego tarasu

Odświeżenie wyglądu tarasu dobrze jest rozpocząć od porządnego umycia wszystkich desek i oczyszczenia ich z piasku, pyłu oraz drzazg. Renowacja drewnianego tarasu może opierać się na wykorzystaniu myjki ciśnieniowej lub też szczotki ze sztywnym włosiem, wody i odpowiedniej chemii podłogowej. Tak przygotowany taras możemy umyć już specjalnie przeznaczonym do tego środkiem. Usunie on wszystkie plamy, tłuszcze oraz szare przebarwienia drewna, a także przywróci deskom piękną i naturalną barwę. Przy jego stosowaniu należy ściśle stosować się do zaleceń producenta, które znajdują się na opakowaniu.

Jeśli wykorzystujemy myjkę ciśnieniową, warto pamiętać o tym, aby przelać środek do jej zbiornika, następnie nanieść na czyszczoną powierzchnię tarasu, a po upływie około 5 minut zmyć porządnie taras czystą wodą. Natomiast jeżeli przy renowacji drewnianego tarasu nie używamy myjki, będziemy musieli nanieść preparat na jego powierzchnię za pomocą spryskiwacza ogrodowego lub konewki. Musimy go pozostawić na około 5-10 minut, wyczyścić deski szczotką z twardym włosiem, a później obficie spłukać wodą.

Renowacja drewnianego tarasu – czyszczenie mechaniczne

Czasami zanieczyszczenie tarasu jest tak duże, że z brudem zgromadzonym w ryflach desek nie ma szans nawet myjka ciśnieniowa. Wtedy pomoc możemy znaleźć u jednej z firm, które zajmują się maszynową renowacją tarasów. Wykorzystują one specjalne maszyny dokładnie czyszczące deski z drobnymi i grubymi ryflami. Dodatkową korzyścią płynącą z takiego rozwiązania jest to, że z bardzo zniszczonych desek mogą oni efektywnie usunąć patynę, czyli szary nalot, którego trudno jest pozbyć się w inny sposób. Późniejszy etap, z którego składa się renowacja drewnianego tarasu to zabezpieczenie go np. olejem.

Renowacja drewnianego tarasu a usuwanie starych powłok

Jeśli nasz drewniany taras ma już trochę lat i w przeszłości został pokryty powłoką lakierniczą, niezbędnym krokiem będzie przeszlifowanie powierzchni desek. Będziemy musieli więc wykorzystać szlifierkę z gruboziarnistym papierem ściernym (np. 40). Gdy już usuniemy starą powłokę, możemy przystąpić do szlifowania wygładzającego (60-80). Następnie renowacja drewnianego tarasu będzie się opierała na dokładnym oczyszczeniu jego powierzchni z resztek pyłu, zabezpieczeniu bezbarwnym impregnatem i olejowaniu.

Renowacja drewnianego tarasu – ostatni krok to olejowanie

Zanim przystąpimy do olejowania drewna musimy poczekać, aż oczyszczone deski dokładnie wyschną. Dobrze jest zastosować specjalne oleje do drewna tarasowego – zarówno krajowego, jak i egzotycznego, które ochroni je przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Dzięki nim zachowają również piękny i naturalny wygląd materiału, uwidocznią oryginalne usłojenie oraz wzmocnią kolor.

Należy go nanosić szerokim pędzlem o twardym włosiu umożliwiającym najlepsze zabezpieczenie powierzchni ryflowanych. Natomiast do trudniej dostępnych powierzchni odpowiedni będzie mały pędzel. Bardzo ważne jest to, aby po około kwadransie od momentu nałożenia pierwszej warstwy oleju pamiętać o starciu jego nadmiaru, aby nie wniknął w drewno.

Po upływie 12 godzin można już przystąpić do nałożenia drugiej warstwy oleju, natomiast z użytkowaniem należy poczekać dwa dni od jego zabezpieczenia. Dla pięknego wyglądu tarasu kluczowe będzie przeprowadzanie olejowania przynajmniej raz w roku – najlepszą do tego porą będzie wiosna oraz wczesne lato.

Komentarze

jeśli chodzi o impregnację drewna to tylko i wyłącznie vidaron. Dają tam nawet sześcioletnią gwarancję więc mogę polecić z czystym sercem
Nowa wiadomość