Sypialnia w stylu angielskim, czyli sztukateria w roli głównej

08-03-2021

Zastanawialiście się kiedyś, jaka powinna być idealna sypialnia? Bardziej liczy się w niej funkcjonalność, estetyka czy subiektywne wrażenie komfortu i przytulności? Naszym zdaniem każda z tych kwestii jest równie istotna, ponieważ to właśnie w sypialni przebywamy przez niemal 1/3 doby, relaksujemy się po ciężkim dniu i spędzamy czas z ukochaną osobą. Kiedy więc połączymy wszystkie te fakty i staniemy przed wyborem aranżacyjnego motywu przewodniego do sypialni to jedna odpowiedź będzie najbardziej oczywista: styl angielski.

Styl angielski we wnętrzach kojarzy się z elegancją, klasą i romantycznym urokiem. Elementem rozpoznawczym są również zabytkowe lub stylizowane meble, jasne kolory, duża ilość drewna i stylowe dodatki. W przypadku sypialni oznacza to duże, stylowe łóżko, pastelowe bądź pokryte subtelną tapetą ściany i ocieplające przestrzeń grube, miękkie tekstylia. Nie może w niej zabraknąć również niezwykle charakterystycznych dla angielskich posiadłości akcentów w postaci ozdobnych sztukateriipaneli ściennych i dekoracyjnych listew. Przejdźmy zatem do szczegółów i weźmy pod lupę najbardziej charakterystyczne wyznaczniki sypialni w stylu angielskim.

Po pierwsze: drewno, pastele i sztukaterie

Urządzając każde wnętrze w pierwszej kolejności skupiamy się na podstawach i nie inaczej jest w przypadku sypialni w stylu angielskim. Decydując się na taką aranżację należy postawić na doskonałej jakości drewnianą podłogę, szerokie, białe listwy przypodłogowe oraz jasne, najlepiej pastelowe ściany. Doskonale sprawdzi się tutaj pudrowy róż, złamana biel czy ciepły beż, a w przypadku tapety - subtelne kwiatowe wzory. Nie można też zapominać o obowiązkowym elemencie dekoracyjnym, który jak żaden inny wprowadzi do wnętrza szlachetnego ducha, czyli eleganckiej sztukaterii. Mowa tutaj zarówno o efektownych listwach gzymsowych, stylizowanej rozecie na suficie czy profilach dekoracyjnych bądź prostokątnych panelach ściennych z płycinami, które umożliwią stworzenie na ścianie imitacji typowo angielskiej boazerii. Ciekawą opcją jest również zastosowanie prostych, białych lub kremowych, paneli ściennych do połowy wysokości ściany, a na górnej części zastosowanie tapety lub farby w nieco intensywniejszym kolorze. Będzie to nawiązanie do nieco bardziej swobodnego stylu, rodem z mieszczańskich, londyńskich kamienic.

Po drugie: łóżko i jego oprawa

Sypialnia to miejsce relaksu i nocnego odpoczynku, dlatego też drugim punktem na naszej liście jest łóżko i jego otoczenie. W przypadku wnętrza urządzonego w stylu angielskim łóżko musi spełniać trzy wymogi: być duże, bardzo wygodne i niezwykle efektowne. Co to oznacza w praktyce? Powinno być ono wykonane z drewna, najlepiej malowanego na biało i posiadać wysoki, elegancki zagłówek. W klasycznym wariancie powinien on być bogato rzeźbiony lub stylizowany na zabytkowy, jednak w nowocześniejszej wersji doskonale sprawdzi się również zagłówek tapicerowany i pikowany. Warto też pamiętać, że łóżko stanowi główny element wyposażenia sypialni, więc musi być ustawione centralnie, najlepiej z wygodnym dojściem z obu jego stron. Istotną kwestią są również dodatki, takie jak gruba, miękka narzuta i duża ilość poduszek, najlepiej w poszewkach z aksamitnych materiałów lub z wzorami retro. Jeżeli chodzi o szafki nocne to dobrą opcją są niewielkie, proste modele z bielonego drewna lub też ozdobne meble w stylu vintage. Te ostatnie szczególnie dobrze sprawdzą się w sytuacji, gdy nad wezgłowiem łóżka pojawi się sztukateria – wówczas całość stworzy spójną kompozycję i będzie prezentowała się nadzwyczaj elegancko.

Po trzecie: dodatki tworzące klimat

Na koniec ostatni, ale nie najmniej ważny punkt, czyli dodatki w stylu angielskim. Nie od dziś bowiem wiadomo, że to właśnie detale mają największy wpływ na klimat całego wnętrza i nie można ich pominąć podczas aranżowania przestrzeni. W przypadku „angielskiej” sypialni mamy do wyboru naprawdę bogaty asortyment dodatków do wykorzystania: od luster w rzeźbionych ramach, przez ozdobne lampy i zegary, a na zasłonach z motywami roślinnymi i porcelanowych figurkach kończąc. Jeżeli jesteście szczęśliwymi posiadaczami dużej sypialni to rozważcie także opcję ustawienia w niej stylowej toaletki, wygodnej leżanki lub lekkich, wiklinowych foteli. Pamiętajcie jednak, że w zbyt zatłoczonej i wypełnionej po brzegi dekoracjami przestrzeni trudno jest dobrze wypocząć, więc nie przesadźcie dodatkami. Wybierzcie ich mniej, ale lepszej jakości, a efekt końcowy będzie naprawdę znakomity.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię