Co wyróżnia schody systemowe?

17-12-2018

Schody systemowe inaczej nazywane są modułowymi. Ich konstrukcja opiera się o gotowe elementy, przystosowane do samodzielnego montażu. System modułowy cieszy się dużą popularnością ze względu na duże możliwości aranżacyjne. Stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnej konstrukcji wspornikowej. Sprawdźmy, czym się charakteryzują schody systemowe i jakie są ich zalety.

Prosta konstrukcja i dowolny kształt

Schody systemowe są modyfikacją konstrukcji wspornikowej. Pojedynczy moduł składa się ze wspornika i stopnicy. Takie rozwiązanie daje duże możliwości adaptacyjne. Punktem podparcia schodów systemowych jest podłoga i strop, zatem nie muszą znajdować się one blisko ściany. Na rynku dostępne są jednak modele, których moduły można przytwierdzać do ściany. Najpopularniejsze systemy modułowe wykonywane są z drewna lub ze stali. Przy produkcji balustrad również łączy się ze sobą te dwa materiały, ale równie często wytwarzane są ze stali nierdzewnej lub szkła.

Niezależne moduły można dowolnie dostosowywać do potrzeb i warunków przestrzennych. Można wybrać gotowy model albo stworzyć projekt indywidualny. Schody systemowe mogą przyjmować dowolny kształt – prosty, zabiegowy, a nawet spiralny. Dostosować można nie tylko formę, ale również wymiar schodów systemowych, dobierając rozmiar modułów do wielkości konkretnego wnętrza. Poszczególne warianty można wykorzystać zarówno w salonie, jak również w piwnicy,  pomieszczeniach gospodarczych czy na tarasie. Walory estetyczne tego rodzaju schodów sprawiają, że doskonale wyglądają w nowoczesnych wnętrzach i są atrakcyjne wizualnie. Można je dodatkowo wyposażyć w oświetlenie LED, spełniające funkcję użytkowo-dekoracyjną.

Łatwy i szybki montaż

Schody systemowe składane są na miejscu z części prefabrykowanych i instaluje się je już po położeniu w podłóg, na etapie prac wykończeniowych. To rozwiązanie szybkie i wygodne. Montaż nie jest skomplikowany, można go przeprowadzić samodzielnie bez specjalistycznej wiedzy i zazwyczaj nie trwa to dłużej niż kilka godzin. Moduły nakłada się kolejno na siebie i łączy w ten sposób w jedną całość oraz nadaje schodom odpowiedni bieg. W zależności od sposobu łączenia, schody mogą zyskać kształt jednobiegowy lub wielobiegowy. Kształt biegu, skręt schodów oraz wysokość stopni można w bardzo łatwy sposób regulować, zależnie od zmieniających się potrzeb. Zazwyczaj nie montuje się więcej niż 14 stopni. Ostatni moduł można zamontować jako przedłużenie podestu lub jako przedostatni stopień. Do montażu potrzebne będą odpowiednie klucze, wiertarka, miarka i poziomica.