Obecnie największą popularnością w kwestii surowców podłogowych cieszą się panele laminowane, drewno oraz podłogi winylowe. Każdy z nich posiada swoje unikalne właściwości, dzięki czemu możemy dopasować rodzaj podłogi do swoich indywidualnych preferencji. Ciekawą alternatywą dla wymienionych wyżej możliwości są podłogi korkowe. W naszym dzisiejszym artykule opowiemy o nich nieco więcej i przybliżymy ich charakterystykę.
Podłoga z korka – jakie ma właściwości?
Korek to naturalnie występujący surowiec, którym obdarza nas natura, dlatego proces produkcji podłogi korkowej nie zakłada konieczności wycinania drzew. Jest to materiał ekologiczny i swoimi właściwościami nie ustępuje klasycznym rozwiązaniom – wręcz przeciwnie, jego gęstość to około 700 kg/m3. Jako surowiec na podłogę ma przewagę nad innymi przede wszystkim ze względu na świetne tłumienie dźwięków oraz wysoką akumulację ciepła. To zatem doskonałe rozwiązanie przy ogrzewaniu podłogowym, ponieważ posiada wysoką wartość oporu cieplnego. Ze względu na niższą twardość i wysoką elastyczność jest także dobrym wyborem dla naszego zdrowia – chodząc po miękkiej podłodze, zmniejszamy nacisk na stawy i kręgosłup. Korek podłogowy jest także świetnym izolatorem dźwięku, efektywnie wyciszając i rozpraszając dźwięk na niższe kondygnacje. To rozwiązanie szczególnie rekomendowane w budynkach wielorodzinnych, gdzie niezwykle ważna jest prywatność. Podłoga z korka dzięki swojej strukturze jest odporna na wgniecenia. Dzięki dużej elastyczności wyeliminowany zostaje problem nieestetycznych odkształceń, które powstają np. na skutek ustawienia na podłodze ciężkiego mebla czy innego przedmiotu. Co ważne, tego typu podłogi mają również właściwości antypoślizgowe, co ma znaczenie m.in. w przypadku pokoi dziecięcych, gdzie szczególnie istotne jest bezpieczeństwo.
Jak prezentują się podłogi korkowe?
Podłogi wykonane z korka są doceniane z uwagi na swoje właściwości technologiczne, ale również te wizualne. Planując wystrój swojego domu lub mieszkania, możemy wybrać zarówno prasowany korek podłogowy w formie paneli, jak i modnych płytek. Oba rozwiązania możemy dostosować pod kątem kolorystyki zgodnie z naszymi preferencjami i pozostałymi elementami aranżacji wnętrza. Podłoga z korka przede wszystkim doda pomieszczeniu ciepła i sprawi, że będzie ono bardziej przytulna. Nie ma takiej przestrzeni, w której ten surowiec nie będzie prezentował się estetycznie i efektownie. Dzięki trwałemu lakierowaniu korek idealnie komponuje się w sypialni, pokojach dziennych, salonie czy kuchni. Miłośnicy podróży mogą przeżyć małe zaskoczenie podczas podróży po Hiszpanii, spotykając podłogi korkowe np. w bazylice Sagrada Familia. Korek świetnie sprawdzi się również w sektorze biznesowym. Przestrzenie biurowe często są bowiem dość chłodne i wymagają trwałych oraz wytrzymałych na intensywną eksploatację podłóg. Korek dodatkowo doda pomieszczeniom niebanalnego designu. Każdy właściciel lub zarządca biura z pewnością ceni sobie elegancję, a korek podłogowy jest surowcem, który bezsprzecznie wpisuje się w to założenie.
Czy podłoga z korka jest ekologiczna?
Korek podłogowy to surowiec, który pozyskiwany jest w sposób przyjazny dla naszego środowiska naturalnego. W dobie rosnącej świadomości w tym zakresie jest to właściwość niezwykle istotna. Do podłóg korkowych używa się przede wszystkim naturalnej kory drzew, która jest w pełni odnawialna. Drugim argumentem w kwestii ekologii jest biodegradowalność tego surowca i łatwość powtórnego przetwarzania (korek rozkłada się przez 10-12 lat). Co ważne, produkcja podłóg korkowych nie wykorzystuje toksycznych środków chemicznych i zaawansowanych technologii, które zanieczyszczają środowisko. Cały proces ogranicza się w zasadzie do sprasowania korka, wycięcia pożądanego wymiaru i końcowej obróbki. Choć do wzmocnienia jego odporności na ścieranie używa się lakierów, są one ekologiczne i nie mają negatywnego wpływu na naszą planetę. Warto również wspomnieć o montażu tego typu podłogi – możemy wybrać bowiem wariant położenia materiału na klej lub tzw. montaż pływający, który nie zakłada wykorzystywania jakichkolwiek środków chemicznych i jest dzięki temu jeszcze bardziej ekologiczny.
Nie bez znaczenia jest również fakt, że chodząc po podłogach korkowych, odczuwamy przyjemną miękkość, a pomieszczenie ma miłą atmosferę spokoju i ciepła. Jako że podłoga z korka ma właściwości bardzo podobne do drewna, większość paneli lub płytek jest utrzymana w kolorze naturalnym (zależnie od rodzaju drzewa, ponieważ kora nie jest barwiona).
Jak czyścić korek podłogowy?
Pomijając właściwości mechaniczne jak miękkość i akumulacja ciepła,
podłogi korkowe są również niezwykle łatwe w czyszczeniu. Najprostszym sposobem jest w tym przypadku zwykła woda z cytryną, która bardzo dobrze radzi sobie z wszelkiego rodzaju przebarwieniami i zapachami. Korek nie wchłania wilgoci i ma porowatą strukturę, dlatego woda może z łatwością z niego wyparować. Na rynku dostępnych jest również szereg produktów ekologicznych dedykowanych do czyszczenia powierzchni korkowej.
Warto również dodać, że naturalna podłoga z korka jest doskonałą alternatywą dla alergików, ponieważ nie zatrzymuje kurzu i jest odporna na wszelkiego rodzaju grzyby oraz pleśnie. W przeciwieństwie do pozostałych surowców podłogowych fakt ten sprawia, że jest to również dobry wybór do pokoi dziecięcych.
Jak wybrać podłogę korkową?
Wybór konkretnej podłogi z korka powinien być podyktowany przede wszystkim naszym gustem i pozostałymi elementami wystroju danego wnętrza. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zatem pobrać próbki korka i postarać się dopasować odcień do wystroju całej przestrzeni. Korek podłogowy najlepiej prezentuje się w towarzystwie ciepłych kolorów ziemi, naturalnych odcieni i miękkich aranżacji. Na rynku znajdziesz również podłogi korkowe z nadrukowaną strukturą drewna. Przypominają one dobrze znane panele drewniane. Taki wybór doskonale sprawdzi się w wielu stylach aranżacyjnych, które chętnie sięgają po naturalne materiały (np. skandynawski czy industrialny).
Nasza firma Melagu oferuje najwyższej jakości rozwiązania podłogowe, a podłogi korkowe są jednym z kluczowych elementów naszej oferty. Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie wyboru konkretnego modelu, serdecznie zapraszamy do kontaktu! Nasi eksperci służą dobrą radą i fachowym doradztwem.