Podłoga w stylu ekologicznym, czyli bezpieczny dom dla Ciebie i Twoich bliskich

16-05-2022

Jaką podłogę wybrać, by połączyć ekologię oraz elegancki i ponadczasowy wygląd?

Nasi klienci często pytają nas o to, jakie materiały najlepiej zastosować w swoim domu, by stworzyć trwałą, przyjazną i bezpieczną przestrzeń do życia. Pod tym pojęciem kryje się aranżacja przestrzeni oparta na naturalnych materiałach, wytwarzanych z poszanowaniem środowiska i z troską o zdrowie oraz bezpieczeństwo użytkowników. Czyli co należałoby zrobić? Zaprosić naturę do swojego wnętrza. Przechodząc od teorii do praktyki i odpowiadając sobie na jedno z najpopularniejszych pytań, jaką podłogę wybrać, by połączyć ekologię, funkcjonalność i elegancki, ponadczasowy wygląd? W tej kwestii odpowiedź może być tylko jedna – zdecydowanie najlepszym wyborem jest podłoga drewniana, czyli podłoga ekologiczna,  i naturalna.  Dlaczego właśnie ona, odpowiemy Wam poniżej.

Zalety ekologicznej podłogi drewnianej

O zaletach drewna jako materiału wykończeniowego można pisać godzinami, ale skupmy się na najważniejszych aspektach, szczególnie uwzględniając koncepcję ekologicznego designu. Przede wszystkim podłoga drewniana to surowiec naturalny, całkowicie odnawialny i bezpieczny dla każdego. Jego najwięksi zwolennicy twierdzą nawet, że jako jedyny nie wypływa negatywnie na ludzki organizm, nie wywołuje alergii ani innych niepożądanych reakcji, za to wprowadza atmosferę spokoju, ciepła i bezpieczeństwa.  Niezaprzeczalny jest również urok paneli drewnianych - bogactwo form, faktur i kolorów sprawia, że zarówno budowle drewniane, jak i elementy wnętrz są oryginalne i mają swój niepowtarzalny styl.

Jeżeli chodzi o kwestie techniczne to drewno, jako surowiec jest bardzo trwały, łatwo poddaje się obróbce i dostosowuje się do zmian powstałych wskutek działań sił zewnętrznych i wewnętrznych, czyli na przykład naturalnej pracy nowo powstałego budynku. Ważną zaletą podłogi drewnianej jest również jej dobra izolacyjność termiczna, a także mniejsza korozja niż w przypadku innych materiałów. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty możemy więc śmiało stwierdzić, że ekologiczna podłoga drewniana będzie funkcjonalna i dość odporna, a do tego elegancka i bezpieczna dla domowników oraz dla środowiska naturalnego, co również jest bardzo istotną kwestią w obecnych czasach.

Czynniki wpływające na wygląd podłogi drewnianej

Wiemy już zatem, że drewno najlepiej wpisuje się w koncepcje ekologicznego designu. W przypadku podłogi sam surowiec to jednak nie wszystko, bo na ostateczną formę i wygląd nawierzchni wpływ mają również inne czynniki. Należą do nich przede wszystkim montaż, sposób wykończenia podłogi drewnianej i wykorzystane do tego preparaty. Na co powinniśmy zwrócić uwagę w tym temacie, aby mieć pewność, że podłoga rzeczywiście będzie przyjazna środowisku i bezpieczna dla domowników? Słowem-kluczem jest tutaj zdecydowanie „montaż”, bo to on musi spełniać najwyższe ekologiczne standardy. Trzeba jednak pamiętać, że mówiąc o ekologicznym montażu mam na myśli nie tylko sam proces układania podłogi drewnianej, ale również przygotowanie podłoża i wykończenie nawierzchni. Wszystkie stosowane podczas tych prac produkty powinny być niskoemisyjne i w maksymalnym stopniu biodegradowalne, a ponadto muszą być kompatybilne i nie mogą wchodzić ze sobą w szkodliwe interakcje. Dla przykładu: wiele osób myśli, że klej nie ma kontaktu z lakierem czy olejem, którym jest wykończona deska. To błąd! W niektórych miejscach, jak łączenia klepek czy fugi preparaty te mogą stykać się ze sobą i w wyniku reakcji chemicznej emitować w powietrze różne szkodliwe substancje. Analogiczna sytuacja może wystąpić w przypadku preparatu gruntującego i kleju.

Ekologiczny montaż podłogi drewnianej 

Montaż podłogi w stylu eko oznacza przede wszystkim świadomy wybór dobrej klasy produktów z zakresu chemii budowlanej, zamiast łączenia ze sobą losowych preparatów i ignorowanie potencjalnie niepożądanych interakcji między nimi. Ekologiczny montaż, to przede wszystkim rozsądne gospodarowanie surowcem, bez marnowania produktów i nakładania zbyt dużej ilości kleju czy lakieru. Ważne, żeby firmy produkujące chemię budowlaną przykładały dużą wagę do interakcji, jakie mogą zachodzić pomiędzy klejami i gruntami a materiałami użytymi do wykończenia podłóg drewnianych. Aby stawiały na materiały niskoemisyjne i bezzapachowe, a do tego cechujące się wysoką wydajnością, tak ważną w kontekście niemarnowania produktów i troski o środowisko.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię