Co to jest podłoga sportowa?

21.05.2018
złożone przez
slider

Czasami, gdy mówi się o powstaniu nowego obiektu sportowego w okolicy wspomina się o tym, że została w nim położona wysokiej jakości podłoga sportowa. Większość osób domyśla się, że dana podłoga musi mieć po prostu jakieś właściwości, dzięki którym uprawianie sportu w danym obiekcie jest bezpieczniejsze i przyjemniejsze. Podłogi sportowe to sprytne konstrukcje, warto poznać je bliżej.

Dlaczego podłoga sportowa jest inna?

Zacznijmy od tego, że podłogi sportowe w różnych obiektach nie są takie same. Podłogę dobiera się do dyscypliny sportu, jaka będzie uprawiana w danym miejscu, a także do wieku jej użytkowników. Inna właściwości musi mieć podłoga, po której biega gromadka dzieci grająca w kosza, a inną ta, na której jedna osoba gra w squasha. Podłoga sportowa ma zawsze zapewniać przede wszystkim bezpieczeństwo uprawiającym sport. Jej drugim zadaniem jest zagwarantowanie dobrej dynamiki ruchu – np. skuteczne odbijanie piłki w przypadku podłogi do koszykówki. Podłogi sportowe podlegają przepisom unijnym. Ich normy opisuje dokument EN 14904. Podłogę ocenia się między innymi pod względem ugięcia powierzchniowego, absorpcji energii uderzenia, odbicia światła i wielu innych kryteriów. Hale sportowe muszą posiadać certyfikaty na swoje podłogi. Podłogi sportowe można najprościej podzielić na trzy typy: powierzchniowo-elastyczne, dedykowane dorosłym, punktowo-elastyczne – dedykowane dzieciom, oraz podłogi kombinowane, które są połączeniem jednego i drugiego typu.

Inne zalety

Właściciele hal i innych obiektów sportowych zamawiając podłogę zwracają również uwagę na jej inne cechy. Bardzo istotna jest oczywiście łatwość utrzymania jej w czystości. Podłogi najlepszych producentów nie elektryzują powietrza, przez co nie przyciągają pyłków i kurzu. Dzięki temu mogą na nich komfortowo ćwiczyć osoby z alergiami lub wrażliwe na podrażnienia. Podłoga powinna być również łatwa w montażu, aby jej kładzenie nie trwało zbyt długo i nie spowodowało zamknięcia obiektu na wiele tygodni.