Panele winylowe czy panele podłogowe drewniane? Jaką podłogę do mieszkania wybrać? Podpowiadamy!

14-07-2022

Panele podłogowe to inwestycja na długie lata, dlatego aranżując wnętrze należy dobrze zastanowić się nie tylko nad kolorem paneli, ale też ich rodzajem. Odcień i struktura podłogi to podstawowa baza do wykonania wszelkich stylizacji - od skandynawskiej prostoty, przez zimne barwy industrialnych pomieszczeń, po ciepłe wnętrza z dominującym kolorem naturalnego drewna. Szeroka oferta zarówno paneli winylowych, jak i paneli podłogowych drewnianych sprzyja obecnym trendom i możliwościom architektonicznym. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj paneli podłogowych cechuje znaczna ilość zalet, dlatego wybór należy dopasować do własnych preferencji i przede wszystkim - potrzeb. 

Panele winylowe - wytrzymałość to podstawa

Panele winylowe, inaczej zwane LVT (Luxury Vinyl Tiles) co konkretnie oznacza “luksusowe płytki winylowe” są wykonane z tworzywa sztucznego. Choć są bardzo cienkie, to dzięki m.in. warstwie wzmacniającej oraz powłoce z poliuretanu podłogi winylowe są odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i przede wszystkim wodoodporne, co ma duże znaczenie w miejscach, gdzie eksploatacja podłogi jest codziennością. Mnogość tych zalet sprawia, że panele winylowe są coraz częstszym wyborem nie tylko do mieszkań i domów, ale też restauracji czy hoteli. Nie bez powodu. Nowoczesnym rozwiązaniem są również panele winylowe na ścianę, co tworzy niesamowity efekt ozdobny wnętrza. Panele winylowe ze zintegrowanym rdzeniem kompozytowym mogą być również ratunkiem podczas szybkiej metamorfozy, ponieważ szczególny rodzaj paneli winylowych na płytki tzw. układanie “na pływająco” (z podkładem) pozwala na ułożenie paneli na starej podłodze. Powierzchnia pod panele powinna być jednak wyrównana z dopuszczalnym odchyleniem 3mm w promieniu 2m. Warto pamiętać, że ubytki nie mogą być głębsze niż 1mm. W tym wypadku tolerancja “nierówności” może być minimalnie większa niż w przypadku montażu podłóg drewnianych. Dodatkowym atutem podłóg winylowych jest ogromna oferta kolorystyczna, która pozwoli na aranżację wnętrza w dowolnym stylu. Jeśli chcemy stworzyć ponadczasową i uniwersalną bazę aranżacyjną, idealnym rozwiązaniem będą beże, szarości lub odcienie drewna z tłoczeniami, które nadadzą naturalnego wyglądu. Dla odważnych powstały imitacje cementu, cegły, płytek ceramicznych czy naturalnego kamienia, które świetnie wpasują się w styl industrialny.

Największe zalety paneli podłogowych drewnianych

Zwolennicy klasycznych i jak najbardziej naturalnych rozwiązań wystroju wnętrz ucieszą się zapewne z szerokiej oferty podłóg drewnianych, w skład której wchodzą m.in. panele laminowane, deski i parkiety najlepszych producentów jak BarlinekGajewski podłogi czy Chapel Parkiet. Eko design stał się wszechobecnym trendem, dlatego drewno, jako naturalny produkt to idealny pomysł na podłogę w domu lub biurze. Panele podłogowe drewniane to częsty wybór do pokoju dziecięcego, ponieważ charakteryzują się działaniem antystatycznym i hipoalergicznym, ponadto pomagają w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu. Typowo drewniane podłogi jak parkiet czy deska, mimo swojego wdzięku i piękna mogą wzbudzać obawy przed zniszczeniem i przede wszystkim zarysowaniem. Jednak to nic strasznego. Na każdą podłogę drewnianą olejowaną lub pokrytą olejowoskiem znajdzie się sposób, ponieważ cyklinowanie i olejowanie pomoże ją odnowić i odświeżyć.  Panele podłogowe, w zależności od grubości i klasy ścieralności są odporne na zarysowania, ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne, a także na obciążenia, co ma zastosowanie praktycznie w każdym pomieszczeniu - salonie, sypialni lub przedpokoju. Ponadto drewniane panele podłogowe są dobrym izolatorem ciepła, a dodatkowo, drewno jest naturalnym izolatorem hałasu, co jest istotne np. w mieszkaniach.

Podłogi drewniane, oprócz walorów technicznych, służą przede wszystkim do ocieplenia wizerunku wnętrza. Szeroka gama kolorystyczna pozwala na stworzenie pomieszczenia o unikatowym charakterze, a to za sprawą nasyconych i ciepłych odcieni drewna, ciemnych kolorów, szarości czy nawet popielu. Nie ulega jednak wątpliwości, że panele podłogowe drewniane tworzą naturalną aurę, w której tak lubimy przebywać, dlatego to doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących spokój i odpoczynek.

Wybierz podłogę dostosowaną do Twoich potrzeb!

Zarówno panele winylowe jak i panele podłogowe drewniane posiadają wiele zalet, które są całkiem pomocne w codziennym życiu. Obie formy cechuje estetyka wykonania, trwałość i ponadczasowy charakter. Wybór jest zależny przede wszystkim od tworzywa (i jego właściwości), z jakiego są wykonane panele. Dzięki dobrze wybranej podłodze niestraszne nam będą zmiany kolorystyczne ścian, mebli czy dodatków, ponieważ różnorodność pod względem odcieni podłóg drewnianych i paneli winylowych pozwoli na stworzenie idealnej bazy aranżacyjnej.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię