Kiedy cyklinować podłogi?

28-09-2020

Parkiet z czasem zaczyna tracić swój oryginalny blask i urok, a po kilkunastu-kilkudziesięciu latach jego wygląd może się już bardzo zmienić. Właśnie dlatego jego głębokie szlifowanie jest niezbędne, jeśli chcemy się cieszyć naturalnym pięknem parkietu. Tego typu działania określa się również jako cyklinowanie, co bez wytłumaczenia niewiele znaczy dla osób niezaznajomionych z fachową terminologią. Niemniej jednak jest ono jedynym skutecznym sposobem na przywrócenie podłodze jej początkowego blasku i uroku. Zatem kiedy cyklinować podłogi? Co warto wiedzieć na ten temat?

Czym jest cyklinowanie?

Określenie cyklinowanie pochodzi od urządzeń, które do niego służą, czyli cyklinarek. Są wyposażone w silnik elektryczny zasilający bęben, na którym znajduje się papier ścierny. Co ważne, wykorzystuje się różną gradację papieru ściernego – jego dobór uzależniony jest od stopnia uszkodzenia drewna oraz pożądanego efektu końcowego. Odpowiednio przeprowadzone i skuteczne cyklinowanie pozwoli na dotarcie do świeżego drewna w podłodze, które będzie można zaimpregnować, nadając mu odpowiednią wytrzymałość oraz piękny wygląd. Dzięki temu podłoga otrzyma drugie życie.

Szlifowanie wstępne powinno być wykonywane papierem ściernym o dużej gradacji – od P24 do P60, ponieważ tego wymaga technika cyklinowania. Pozwoli ono na wyprowadzenie płaszczyzny podłogi oraz skuteczne usunięcie zniszczonego drewna. Następnie wykorzystuj się papier o gradacji od P60 do P100, który pozwoli na osiągniecie wymaganej gładkości. Wielokrotne i umiejętne wykorzystanie cyklinarki pozostawia powierzchnię gotową na lakierowanie. Ewentualne szpary w parkiecie można zalepić za pomocą mieszaniny żywicznego płynu do wypełnień i pyłu drzewnego, który został zebrany z cyklinowanej podłogi. Ten proces określany jest jako szpachlowanie parkietu.

Następnie czas na polerowanie, które wykonywane jest na niższych obrotach. Skuteczne nadanie pięknego połysku wymaga zastosowania siatek ściernych o gradacji między P120 a P220. Dzięki nim powierzchnia podłogi nabierze idealnie chłonnej faktury, będzie więc gotowa na lakierowanie.

Kiedy cyklinować podłogi drewniane?

Zaleca się, aby szlifowanie podłogi odbyło się w czasie remontu najpóźniej po wstępnym pokryciu ścian kolorem. Samo cyklinowanie nie powoduje uszczerbków na ścianach, jednak używane po nim wolnoschnące lakiery i ich opary mogą być już widoczne na świeżo pomalowanych ścianach. Gdy parkiet będzie już gotowy, można ponownie je pomalować.

Natomiast jeśli montaż drzwi wewnętrznych i ościeżnic jest prosta i szybka, dobrze będzie zdjąć je na czas cyklinowania i malowania. Zawsze też można postarać się je jak najlepiej zabezpieczyć z użyciem folii oraz taśmy malarskiej. Warto również wiedzieć, że jeśli po zainstalowaniu listew przypodłogowych, widoczne będą duże szpary między nimi a podłogą, możemy zastanowić się nad przymocowaniem ich przed cyklinowaniem. Szczeliny można zalepić gipsówką i pokryć farbą w taki sposób, aby nie były one widoczne. Jeśli listwy są gotowe do zamontowania i nie pozostaje przestrzeń między nimi a ścianami, można przykręcić je na samym końcu.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię