Jakie schody wybrać do salonu?

14.08.2019
złożone przez
schody w salonie

W wielu domach schody są integralną częścią salonu. Dobrze dobrane mogą stanowić oryginalną ozdobę tego pomieszczenia i dopełniać jego aranżację, jednak włączenie klatki schodowej do projektu salonu nie jest wcale takie proste. W tym wpisie postaramy się podpowiedzieć jakie schody wybrać do salonu, aby dobrze się prezentował i był funkcjonalny.


Rodzaje schodów w salonach:


Schody systemowe – jest to nowoczesny rodzaj schodów przeznaczonych do samodzielnego montażu. Kupujemy gotowych zestaw schodów, w którego skład wchodzą stopnie i wsporniki. W niektórych zestawach znajdziemy też elementy służące do konstruowania poręczy. Zaletą tego rozwiązania jest łatwość montażu oraz to, że takie schody nie zajmują dużo miejsca w pomieszczeniach. Są lekkie wizualnie, ponieważ nie dominują przestrzeni salonu.


Schody drewniane – ten rodzaj schodów jest niewątpliwie najbardziej elegancki, a jednocześnie tworzy ciepłą, domową atmosferę. Wylewane schody obłożone drewnem są wspaniałym elementem dekoracyjnym salonów utrzymanych w stylu klasycznym, jak i tych bardziej nowoczesnych. Innym pomysłem jest montaż schodów wykonanych z drewna, ale na konstrukcji samonośnej. Takie schody są zakotwione w ścianie tylko z jednej strony. Występują w wariantach prostych, zabiegowych lub wachlarzowych. Ich wygląd jest bardzo nowoczesny i minimalistyczny. Ich prosta konstrukcja nadaje wnętrzu lekkości, a balustrady ze szkła hartowanego czy stali szlachetnej jeszcze bardziej podkreślą ich współczesny design.


Schody spiralne kręte – sprawdzą się w salonach o mniejszych wymiarach. Ich spiralna konstrukcja jest niebanalna i ciekawa. Pionowa budowa schodów spiralnych powoduje, że nie zajmują one dużo przestrzeni, a ażurowa konstrukcja nie zacienia wnętrza. Wyglądają bardzo estetycznie i nadają wnętrzu oryginalności, szczególnie dobrze prezentują się na tle dużego okna lub przeszklonej ściany. Pasują do wnętrz skandynawskich, industrialnych czy minimalistycznych. Są świetnym dopełnieniem wszelkich nowoczesnych aranżacji.