Urządzanie własnego domu lub mieszkania jest bardzo ekscytującą czynnością. O ile do niektórych prac zmuszeni jesteśmy poprosić o pomoc fachowców, tak niektóre z łatwością możemy wykonać samodzielnie, co nie tylko da nam dużo satysfakcji, ale i pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy. Do nich między innymi należy układanie paneli podłogowych, które jest dość proste, można je więc zrealizować samodzielnie. Warto jednak przed rozpoczęciem prac dowiedzieć się o nim nieco więcej, aby wszystko przebiegło bezproblemowo i po naszej myśli. Zatem jak prawidłowo ułożyć panele podłogowe? Na co dobrze jest zwrócić szczególną uwagę?
Na samym początku należy odpowiednio przygotować panele podłogowe. Dobrze jest je pozostawić na kilka dni w pomieszczeniu – mogą pozostać w paczkach, ważne jednak, aby były one ponacinane, wtedy do środka będzie dochodziło powietrze. Ten zabieg pozwoli na wyrównanie poziomu wilgotności między panelami a tą w pokoju. Ważne jest również to, żeby temperatura we wnętrzach nie była niższa niż 12°C, a wilgotność nie przekraczała 60%. Dopiero takie warunki są odpowiednie do prawidłowego układania paneli podłogowych.
Przygotowanie powinno także obejmować podłoże, które musi być czyste, suche, mocne oraz równe. W przypadku dużych nierówności należy zastosować masę samopoziomującą, a przy mniejszych wystarczy je zeszlifować lub zaszpachlować.
Kluczowe jest również rozłożenie na podłodze izolacji przeciwwilgociowej z folii paroizolacyjnej, a następnie na niej wygłuszający podkład (może być wykonany z pianki albo elastycznych płyt pilśniowych).
Przed przystąpieniem do prac nie można również zapominać o dokonaniu starannego pomiaru pomieszczenia – należy obliczyć, ile szerokości paneli zmieści się na długości ściany. Trickiem fachowców jest to, że przycinają pierwszy i ostatni rząd paneli w sytuacji, gdyby pierwotnie został na końcu wątki pasek paneli.
Ważną zasadą jest to, że panele układa się prostopadle do okna, czyli innymi słowy ich węższym bokiem przy oknie, zgodnie z kierunkiem padania światła słonecznego. Każdy panel posiada pióro i wpust, w związku z tym pierwszy rząd układa się poprzez łączenie ich ze sobą węższymi bokami – należy umieszczać pióro we wpuście. Warto wiedzieć, że ostatni panel najczęściej trzeba przyciąć za pomocą wyrzynarki, aby uzyskać odpowiednią długość. Kolejny rząd zaczyna się wtedy od przyciętego panelu, który jednak nie może być krótszy niż 40 cm. Później należy dołożyć całe panele. Warto również pamiętać o tym, że każdy ułożony rząd należy dobić klockiem drewnianym lub też z tworzywa sztucznego.
Ważne są również szczeliny dylatacyjne wzdłuż ścian o szerokości od 5 do 10 mm, dlatego między ścianami a panelami należy pamiętać o umieszczeniu klinów dystansowych. Tak przygotowane łączenia zasłonią później listwy przypodłogowe. Jest to niezwykle istotne, ponieważ panele zmieniają swoje wymiary pod wpływem wilgoci i temperatury.
Ostatnim etapem jest odcięcie wystającej folii wzdłuż ścian, wyjęcie klinów oraz zamontowanie listew przypodłogowych, które mocowane są do ścian. Po wykonaniu tych wszystkich etapów można się już cieszyć nową i piękną podłogą.
Postów nie znaleziono
Napisz opinię© 2005 - 2024 Melagu.pl