04-01-2019
Panele są dostępne na rynku w wielu różnorodnych typach, dlatego swobodnie możemy je dostosować do swoich potrzeb i oczekiwań. To jeden z najbardziej trwałych i łatwych w montażu rodzajów podłogi. Obok klasycznych paneli drewnianych, niesłabnącą popularnością cieszą się panele laminowane. Sprawdźmy, czym się charakteryzują, na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy zakupie i dlaczego warto w nie zainwestować.
Panele laminowane, a specyfika ich budowy
Panele laminowane imitują swoją budową naturalne drewno, zarówno gatunków europejskich jak i egzotycznych. Składają się z czterech warstw, z czego dwie to warstwy laminatu. Dolna warstwa wykonana jest z grubszego laminatu, który odpowiada za trwałość materiału oraz zapobiega odkształceniom. W środku znajduje się warstwa nośna ze sprasowanych włókien drewna w postaci płyty HDF, posiadająca właściwości wodoodporne. Na wierzchu znajduje się cienka warstwa laminatu o funkcji dekoracyjnej. Panele laminowane pokryte są również warstwą żywicy melaminowej, odpornej na działanie wysokich temperatur i rozpuszczalników oraz warstwą overlay, chroniącej przed ścieraniem.
Dlaczego warto wybrać panele laminowane?
- Oszczędność finansowa. Panele laminowane są tańsze niż podłogi drewniane lub panele winylowe.
- Trwałość. Panele laminowane są odporne na odkształcenia, zarysowania i ścieranie. Przy wyborze paneli warto zwrócić uwagę na ich klasę ścieralności. Najczęściej stosowanymi klasami w budownictwie mieszkalnym są klasy AC4, AC5 oraz AC6. Im wyższa klasa ścieralności, tym panel będzie grubszy. I tak odpowiednio dla AC4 – 6 mm, AC5, AC6 – 10-12 mm. Klasa ścieralności uzależniona jest od grubości warstwy overlay, zawierającej korund.
- Dostosowane do ogrzewania podłogowego. Niemal wszystkie panele dostępne na rynku nadają się do montażu na ogrzewaniu podłogowym wodnym.
- Brak konserwacji. Panele laminowanie wymagają podejmowania minimum czynności pielęgnacyjnych. Nie trzeba ich cyklinować ani pokrywać lakierem. Jednak aby utrzymać panele w czystości i zadbać o nie, zaleca się stosowanie specjalistycznych środków, które pozbawione są ciężkich związków chemicznych, przez co mogą rozpuścić warstwę wierzchnią
- Prosty montaż. Panele laminowane można kłaść samodzielnie i nie wymaga to ani specjalnych umiejętności ani zbyt wiele czasu.